Santander Orchestra to unikatowy projekt kulturalny skierowany do młodych muzyków, studentów uczelni artystycznych. W 2015 roku orkiestra ta wyruszyła w tournée pod batutą światowej sławy dyrygentów, Johna Axelroda i Maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Studenci doskonalili swój warsztat i przygotowywali się do trasy koncertowej pod okiem Johna Axelroda i tutorów – uznanych w Polsce i za granicą muzyków i wykładowców. Warsztaty odbywały się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Dodatkowo młodzi muzycy uczestniczyli w sesjach coachingowych, zdobywali wiedzę z dziedzin takich jak: autoprezentacja, komunikacja medialna, finanse i prawo autorskie. Takie wsparcie okazało się niezwykłą szansą na zdobycie nowych doświadczeń i pracy w zupełnie w innym środowisku niż warunki, jakie daje praca w orkiestrze na uczelni.

Aby znaleźć się w szeregach Santander Orchestry należało zarejestrować się na stronie projektu www.santanderorchestra.com, gdzie zamieszczone zostały informacje o utworach, które należało przygotować, nagrać, a następnie przesłać za pomocą formularza online.

Młodzi muzycy wyłonieni w procesie rekrutacji, zagrali w orkiestrze podczas tournée na przełomie listopada i grudnia 2015 r. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Narodowej Orskiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecienie.

Podczas koncertów młodzi muzycy mieli okazję występować u boku Gábora Boldocki – uznawanego za jednego z najwybitniejszych żyjących trębaczy, jak również Szymona Nehringa - finalisty i najlepszego Polaka XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Pomysł założenia orkiestry dla młodych muzyków narodził się w tym samym czasie, choć zupełnie niezależnie, w Fundacji MyWay i Banku Zachodnim WBK. – Od lat swoją działalnością udowadniamy, że sztuka jest jedną z tych sfer życia społecznego, która potrzebuje wyjątkowego wsparcia. Tworząc projekt Santander Orchestra chcemy pomóc młodym polskim muzykom w zdobywaniu doświadczenia zawodowego, budowaniu kariery. I jednocześnie po raz kolejny podkreślić, jak ważna jest rola biznesowego mecenatu nad kulturą – mówi Katarzyna Meissner, manager ds. public relations w Banku Zachodnim WBK.

Projekt jest realizowany wspólnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Więcej informacji na temat Santander Orchestry można znaleźć na stronie internetowej i Facebooku:

www.santanderorchestra.com
www.facebook.com/SantanderOrchestra